Scrum, chociaż nie taki stary, to wydaje się, że na dobre zagościł na polskim podwórku jako jeden ze sposobów podejścia do realizacji projektów. Na dużą skalę wykorzystywany jest on przede wszystkim w szeroko rozumianych projektach informatycznych.
Coraz chętniej sięgają po zwinne metody zarządzania także i inne branże, upatrując w tym szansy na lepszy rozwój biznesu i sprawniejszą realizację projektu. Rozważając kwestię wartości reprezentowanych przez scrum, warto się w pierwszej kolejności dowiedzieć, co to w ogóle jest?
Scrum - o co właściwie chodzi?
Szkolenie scrum jest na tyle popularne, że można znaleźć je w każdym mieście. Jednak nazwa jest tak bardzo tajemnicza, iż osoby spoza branży raczej będą tę tematykę omijały dosyć szerokim łukiem. O co chodzi?
Otóż scrum to nic innego jak jeden z frameworków do zarządzania projektami. Jest odpowiedzią na manifest agile rozpoczynający erę zwinnej metodyki zarządzania. W dotychczasowych modelach to project manager wyznaczał zadania i czuwał nad zespołem.
W metodykach zwinnych warto wyróżnić trzy postacie - scrum master, scrum developer oraz scrum product owner. Każda z nich ma niezmiernie ważne zadanie do wykonania. Na szkoleniach takich jak szkolenia scrum master, szkolenie scrum developer, szkolenia scrum product owner można dowiedzieć się o wiele więcej na ten temat.
Zobacz inne: http://tiny.cc/kiedy-zatrudnic-agile
Jakie wartości ma Scrum?
Scrum opiera się na czterech podstawowych wartościach. Pierwsza z nich to skupienie. W tym przypadku chodzi o to, aby całą swoją uwagę koncentrować tylko na zadaniach, jakie są do wykonania w konkretnym sprincie. Druga wartość, to otwartość rozumiana jako dopuszczanie do siebie możliwości zmian i nowości, a nie zamknięcie się w schematach.
Kolejna ważna sprawa, to poszanowania. Założenie jest takie, że wszyscy są równi, a każdy może mieć coś ciekawego do powiedzenia i należy go wysłuchać. Ostatnia wartość, na którą stawia scrum, to odwaga. Odwaga jest najważniejszym elementem przejrzystej komunikacji, która jest z kolei podstawą funkcjonowania metodologii scrum.
Komentarze
Prześlij komentarz